Nejbližší akce

Žádné události

Navštivte fotogalerii

Propagace

Plakát ke stažení zde:
propagace


facebook

 

youtube

 

starovicky

 Historie hudby v obci Strachotín

Muzicírovaní a kulturní život v obci Strachotín začaly brzy po válce, kdy do pohraniční obce přišel český nebo lépe moravský živel v podobě dosídlených občanů z moravského Slovácka a také části volyňských Čechů, kteří ve Svobodově armádě přišli zpět domů do tehdejšího Československa. Zejména zásluhou vojáka, muzikanta a všeuměla pana Josefa Řeháka byly z armádních zásob dovezeny vojenské hudební nástroje. Pan Řehák je opravil a ve spolupráci s bývalým řídícím učitelem panem Handlem začal vyučovat muzikantskému umění strachotínské děti, až z nich byl téměř velký dechový orchestr. Na mnoha společenských a kulturních akcích doma i na zájezdech rozdávali dobrou náladu i radost z lidové hudby a když se snad někdy něco nepovedlo, tak to přešli s úsměvem a anekdotou, která se vypráví dodnes. Řekli: "Ten Straussův valčík Na modrém Dunaji jsme zahráli tak dobře, že ryby kapaly až v Černém moři." 

 Vznik Pálavanky

V roce 1974 se tyto poválečné děti staly dobrým základem malého dechového orchestru s názvem PÁLAVANKA. Zřizovatelem bylo JZD Dukla Strachotín, které vybavilo muzikanty nástroji a novými lidovými kroji. Na tomto místě je nutno připomenout ty, jež založili více než dvacetiletou historii Palavanky a to zejména kapelníka Pavla Křiváka st., Josefa Šedivého, Ladislava Beránka, p. Fialu, Staňka, Strouhala, Holešínského, Malhockého, Řeháka, Stehlíka, Nečase, Seidla, Říhu a mnoho dalších i přespolních muzikantů, kteří se podíleli na úspěšném vystupování Palavanky na soutěžních přehlídkách, lidových zábavách i na zahraničních zájezdech téměř po všech sousedních státech. Tato úspěšná historie byla ukončena v roce 1996 v důsledku změn v osobním životě po roce 90 a pro personální problémy orchestru.

 Novodobá historie

2002

Po pěti letech odmlky, v roce 2001, dechová hudba PALAVANKA obnovila svou činnost. Při jejím „znovuzrození“ stáli tři bývalí členové Palavanky. Hynek Novotný (nynější kapelník), František Bílek a Jaroslav Vacek. Do kapely přišli mladí muzikanti a začalo se pilně cvičit. V roce 2002 začala PALAVANKA spolupracovat s Mgr. Miroslavem Brúčkem (absolventem brněnské JAMU a dlouholetým křídlovákem DH Túfaranka). První výsledky této spolupráce na sebe nenechaly dlouho čekat. Za krátkou dobu svého působení přivedl tuto amatérskou dechovku na velmi vysokou uměleckou úroveň. PALAVANKA se na podzim roku 2002 představila na soutěžní přehlídce dechových hudeb v Mikulově na Moravě „O zlatý hrozen Jižní Moravy“, kde získala cenu diváka. Pod uměleckým vedením Mgr. Miroslava Brúčka Palavanka hostovala na několika festivalech dechových hudeb. Např. v Hustopečích, Mikulově, Dubňanech, Dolních Dubňanech, Sehradicích u Luhačovic, Tvrdonicích, Jihlavě atd. Také se již představila v sousedním Rakousku a Slovensku.

2004 2

V roce 2005 přebírá pomyslnou taktovku uměleckého vedoucího pan Antonín Šohaj. Hned v následujícím roce Palavanka pod jeho uměleckým vedením natočila a vydala svůj první hudební nosič (CD) s názvem Chlapci od Pálavy, na kterém Palavanka představuje průřez svého repertoáru. Jedná se především o písně moravských autorů. Název nosiči dala skladba z dílny hudebního skladatele Ladislava Hrdličky – Chlapci od Pálavy, která byla pro Palavanku napsána již v osmdesátých letech minulého století a stala se titulní písní tohoto CD. Natočeno bylo v hudebním studiu TONSTUDIO Jaromíra Rajchmana v Dolních Bojanovicích. V roce 2006 učinila Palavanka ještě jeden rozhodný krok – změnila své sídlo, svou domovskou obec. Přešla z obce Strachotín do obce Starovičky. V roce 2011 nastává opět změna na postu uměleckého vedoucího. Palavanka začíná spolupracovat s Lukášem Prajkou. Tato spolupráce přináší plody v podobě několika skladeb, které si Lukáš Prajka se zpěvákem Palavanky Markem Prajkou napsali, jak se říká, sami sobě a pro Palavanku na tělo. Z tohoto počinu následně vzniká druhý hudební nosič Palavanky vydaný v roce 2014 pod názvem Na Pálavě – 40 let Palavanky ku příležitosti čtyřiceti let od založení. CD bylo opět natočeno v hudebním studiu TONSTUDIO Jaromíra Rajchmana v Dolních Bojanovicích.

2004 3

K tomuto CD vzniklo v roce 2015 stejnojmenné DVD. Od roku 2016 spolupracuje Palavanka s panem Jaroslavem Fuksou, pod jehož uměleckým vedením se připravuje na tradiční vánoční koncerty, vystoupení na festivalech a přehlídkách dechových hudeb po celé naší vlasti i v zahraničí. S Palavankou se samozřejmě můžete setkat na nejrůznějších akcích. Zatančit a zazpívat si s ní můžete na tradičních hodech, plesích, svatbách a jiných akcích nebo ji také můžete vidět na televizních obrazovkách. Palavanka pořádá v obci Starovičky již několik let na konci června v překrásném prostředí venkovních prostor kulturního domu festival dechových hudeb s názvem „Dechovka pod Pálavou“. Na tomto festivalu pravidelně vystupují dechové hudby z Moravy, Čech, Slovenska a Rakouska. Přijďte si poslechnout písničky, které umí potěšit a vytvořit úsměv na rtu nejednomu milovníkovi dechovky. Srdečně vás tímto všechny zveme.

 

2012

Copyright © 2013 DH Palavanka - všechna práva vyhrazena.